Sztuka starzenia się: recepta lekarza na dobre samopoczucie

Jako geriatra znam większość zagadnień biologicznych i medycznych omawianych w tej książce. Ale ponieważ Sherwin Nuland jest przede wszystkim znakomitym i troskliwym pisarzem, po prostu lubiłem go czytać. Książka nie wydaje się, jak mi się wydaje, mówić przede wszystkim do lekarzy lub ich starszych pacjentów, ale mówi każdemu, kto jest zainteresowany starzeniem się. Jak wskazuje Nuland, celem książki jest opowiedzieć o starzejącym się człowieku i jego nagrodach – a także o jego niezadowoleniu. . . powiedzieć, jak najlepiej przygotować się na zmiany, które nieuchronnie wymagają zakwaterowania, wymagają zmiany orientacji i wymagają realistycznej oceny celów i kierunków. Nuland, emerytowany chirurg, który miał długą karierę w chirurgii ogólnej w szpitalu Yale-New Haven, a obecnie jest profesorem chirurgii na Uniwersytecie Yale, napisał wiele popularnych i dobrze przyjmowanych książek na tematy medyczne (How We Die : Refleksje nad ostatnią kapitułą życia: New York: Vintage, 1995) i niemedyczne (Maimonides, New York: Schocken, 2005). Być może było to nieuniknione, że gdy zaczął się starzeć, Nuland przekształciłby jego potężne analityczne i literackie umiejętności w uniwersalny biologiczny proces starzenia się.
To nie jest długa książka i nie próbuje wyczerpać tematu gerontologii. Dotyczy jednak wielu aspektów, od podstaw biologii starzenia się po socjologię starzenia się. Nuland donosi o swoich interakcjach z gwiazdami starzenia się – włączając w to Michaela DeBakeya, pchającego 100 i silnego – jak również z bardziej zwykłymi ludźmi, aby pokazać, jak próbowali (mniej lub bardziej skutecznie) radzić sobie z własnym starzeniem się. To literackie urządzenie jest użyteczne, ale książka nie oferuje wystarczających przykładów wielu nieszczęśliwych ludzi, którzy czują się pokonani ze względu na swój podeszły wiek lub którzy po prostu trzymają się za skórę swoich coraz bardziej luźnych zębów. Biorąc pod uwagę, że Nuland napisał wielokrotnie nagradzaną książkę o umieraniu, zdziwiłem się, że tak mało tej książki zajmuje się tematem – jedną z wielu obaw starszych osób, ich opiekunów i (choć może nie dość często) ich lekarzy.
Nuland buduje mocne argumenty za szkołą myślenia wykorzystaj to lub zgub to , a on delikatnie, ale skutecznie obala twierdzenie, że długość życia człowieka może wzrosnąć do setek, jeśli nie tysięcy, lat. Nuland, wraz z większością gerontologów, sądzi, że taka długość życia uczyniłaby nasz świat nieosiągalnym. Jego krytyka, przede wszystkim etyczna i socjologiczna, jest przekonująca.
The Art of Aging oferuje wiele dobrych rad i przemyślanych pomysłów dla zainteresowanych świeckich czytelników i nie zaszkodzi, aby lekarze przeczytali książkę – zwłaszcza ci, którzy mają nadzieję na osiągnięcie zdrowego wieku. Mogliby zrobić coś gorszego, niż zalecić tę wspaniałą pracę swoim pacjentom, zwłaszcza wyżu demograficznego, którzy prawdopodobnie nie pójdą tak delikatnie do tej dobrej nocy. Ci, którzy przyjmą radę Nulanda, będą oszczędzać wiele żalu z wiekiem.
A. Mark Clarfield, MD
Ben-Gurion University of Negev, Beersheva 84101, Izrael
ac.il
[hasła pokrewne: apteka suwałki dyżur, gotowość szkolna dziecka 5 letniego, usg jamy brzusznej bydgoszcz ]